Mercedesy z Tumskiego Wzgórza

Autor:

6 czerwca 2019 r.

XVI Mercedesem po Wiśle Classic Days: 31 maja – 2 czerwca 2019

W pierwszy weekend czerwca odbyła się w Płocku szesnasta już edycja imprezy „Mercedesem po Wiśle Classic Days”, która na stałe wpisała się w historię wydarzeń miasta o tej porze roku. Tradycją jest też, że zabytkowe pojazdy z gwiazdą na masce prezentuje się każdorazowo nieco inaczej, choć wszystko odbywa się w scenerii Starówki.

Maciej Kulas – pomysłodawca i organizator „Mercedesem po Wiśle” – wpadł na pomysł, aby tym razem samochody były pokazywane na Tumskim Wzgórzu. Popularne Tumy zaroiły się zatem w sobotę od wyjątkowych modeli Mercedesa.  W niesamowitej scenerii Bazyliki Katedralnej i zielni kasztanowców robiły duże wrażenie. Szczególnie wyróżniały się Mercedesy klasy G z różnych okresów produkcji – było ich aż 10 sztuk, łącznie z najnowszym modelem G500. Ciekawa sceneria i ugruntowania przez lata pozycja imprezy spowodowały, że w sobotę 1 czerwca bardzo wielu pasjonatów klasycznej motoryzacji przyszło podziwiać doskonale zachowane pojazdy. Były nawet specjalnie zorganizowane wycieczka turystyczne. O podniebienia uczestników „Mercedesem po Wiśle” zadbała restauracja Mostowa Gastro & More. Pierwszy dzień imprezy zakończył się wieczorną galą na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich połączoną z koncertem znanego zespołu Boba Jazz Band.

Niedziela to z kolei spotkanie uczestników na Bulwarach Wiślanych, wspólny piknik i grupowe zdjęcie oraz sesje fotograficzne z Wisłą w tle. Warto wspomnieć, że gościem specjalnym tegorocznego MPW był Robert Złotkowski – Mistrz Świata w kickboxingu i trener wielu gwiazd.

W Płocku w pierwszy weekend czerwca można było podziwiać Mercedesa 170 W15 kabriolet C z roku 1934, co było polską premierą tego egzemplarza. Wśród Mercedesów G-klasa z różnych okresów 40-letniej produkcji wyróżniał się model 230GE G-Classic z limitowanej edycji 300 egzemplarzy wyprodukowanych na 10-lecie w roku 1989, który nosi numer 223.

Oficjalnym Gospodarzem „Mercedesem po Wiśle 2019” było Miasto Płock, a impreza odbywała się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta – Pana Andrzeja Nowakowskiego. Partnerem wydarzenia był Mercedes Benz Auto Forum, a  Mercedes-Benz Polska oficjalnie wspierał tegoroczną edycję imprezy.

Foto: Dominik Dziecinny i Jerzy Szablewski