Historia

Maciej Kulas i Automobilklub Ziemi Płockiej po raz pierwszy zorganizowali zlot klasycznych Mercedesów wyprodukowanych przed 1985 rokiem w 2004 roku. Pomysłodawcami imprezy byli: Maciej Lichy, znany warszawski kolekcjoner aut z trójramienną gwiazdą na masce oraz Maciej Kulas, członek Komisji Pojazdów Zabytkowych Zarządu Okręgowego PZM w Warszawie, członek Zarządu Automobilklubu Ziemi Płockiej, znawca starej motoryzacji i współpracownik miesięcznika Classic Auto.

Zamysłem organizowania takich imprez było stworzenie możliwości spotkań towarzyskich dla posiadaczy i fascynatów ?gwiazdy Mercedesa? w przyjaznej atmosferze pozbawionej sportowej rywalizacji, czego klasyczne zabytkowe Mercedesy nie lubią.

Założono udział nie więcej niż 50 aut, aby stworzyć kameralną atmosferę imprezy. Doświadczenia ostatnich  lat pokazują, że to się udaje. W pierwszym zlocie w roku 2004 wzięło udział 18 pojazdów. Ale wśród nich prawdziwe okazy kolekcjonerskie, jak na przykład model 300 Adenauer z roku 1953 czy Mercedes 220 A cabrio z 1955 roku. Samochody przyjechały z całej Polski, a załogi były zachwycone Płockiem i panująca tutaj atmosferą.

W kolejnych latach przyjechało już ponad 40 samochodów. Spowodowane było to bardzo dobrą opinią rozpowszechnioną wśród posiadaczy zabytkowych Mercedesów, którzy wzięli udział w poprzednich zlotach. Prym wiodły ?czterdzistolatki? i po prostu cieszyły oczy. Każdy z właścicieli mógł godzinami opowiadać o swoim modelu Mercedesa.

Rok 2008 to V jubileuszowy Zlot ?Mercedesem po Wiśle? . W ostatni weekend czerwca do Płocka przyjechało ponad 50 załóg z całej Polski i zameldowało się w sobotnie popołudnie na płockim Starym Rynku aby przy pięknej, słonecznej pogodzie zaprezentować swoje klasyczne cacka z charakterystyczną gwiazdą na masce.

Jubileuszowa edycja zlotu cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony posiadaczy niemieckich klasyków. Charakter imprezy pozbawionej sportowej rywalizacji i liczne atrakcje które zapewniali organizatorzy sprawiły, że lista zgłoszeń była już zapełniona na wiele tygodni przed terminem.

Po tradycyjnym już rejsie po Wiśle statkiem wycieczkowym ?Rusałka?  w sobotni wieczór,  niedziela rozpoczęła się od parady uczestników zlotu ulicami Płocka. Potem auta można było podziwiać podczas trwającego kilka godzin Garden Party nad jeziorem w Grabinie.